Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
12 травня
Завантажити ще

Секретний виступ Зеленського перед сенаторами США: що має сказати президент

Секретний виступ Зеленського перед сенаторами США: що має сказати президент
Фото: President.gov.ua

З ініціативи Білого дому президент України Володимир Зеленський 5 грудня звернеться до сенаторів у рамках секретного брифінгу з приводу війни в Україні. Він говоритиме через захищену лінію відеозв'язку, повідомив лідер демократичної більшості в Сенаті Чак Шумер.

Сенатор сказав, що Зеленського запросила виступити адміністрація президента США, а сам сенатор передав це запрошення. Шумер пояснив, що запрошення було зроблено для того, щоб український президент міг безпосередньо поінформувати всіх сенаторів про те, що "поставлено на карту". А простіше кажучи, щоб він спробував переконати сенаторів ухвалити пакет допомоги для України, який «завис» в американському парламенті через протидію республіканців-трампістів.

KP.UA з'ясовувала у наших політичних експертів, що американські сенатори очікують почути від президента України і що він має і може їм сказати. І, відповідно, як це звернення може вплинути на надання нам допомоги.

Ключове завдання Зеленського – це надати якісні аргументи американським союзникам

Олег Саакян, політолог:

- Звичайно ж, цей виступ буде присвячений ухваленню пакета допомоги Україні в американському бюджеті і тому, наскільки Україна потребує його, фінансової та військової підтримки США. Президент говоритиме про те, що Україна розраховує на цю допомогу, і що станеться, якщо її не буде. Зеленський розповість сенаторам, на які військові потреби підуть ці кошти, чим це зумовлено, які наші військові та стратегічні цілі.

Ключове завдання цього брифінгу Зеленського – надати якісні аргументи нашим американським союзникам та політикуму проголосувати пакет допомоги Україні. Навряд чи Зеленському вдасться переконати ядро ​​трампістів-республіканців. Але тут розрахунок не на їхнє переконання, а на те, щоб переконати республіканців, що вагаються, і на нейтралізацію деструктивних ідей трампістів. Зеленському треба буде розвінчати ідеї антиукраїнського лобі у політичному істеблішменті Америки.

США повинні допомагати Україні, щоб потім не відправляти своїх солдатів на нашу війну

Тараса Загороднього, експерт-міжнародник:

- Імовірність того, що Зеленський переконає ухвалити бюджет США з пакетом допомоги для України досить висока, оскільки соцопитування показують, що пересічні американці здебільшого підтримують Україну. Якби не підтримували, то в Конгресі США було б значно більше проблем. Наразі тема України, як не дивно, об'єднує дві партії – демократів та республіканців.

Зеленський використовує ті ж аргументи, якими користується Білий дім, який виступає за підтримку України. Наприклад, США зараз мають допомагати Україні, щоб потім не відправляти своїх солдатів на нашу війну. Це хороший аргумент, і він має вплинути на сенаторів. Ще один важливий аргумент Зеленського, що більшість грошей, які виділяє Україна, залишається в США - на виробництві озброєнь. Ну і, звісно, ​​Зеленський аргументуватиме тим, що допомога Україні – це боротьба світових демократій проти світового авторитаризму. А це питання світової безпеки, зокрема й США. Тому є висока ймовірність того, що парламент США підтримає пакет допомоги Україні. Якщо ще разом із Ізраїлем, то це взагалі добре. Тому що ми будемо в одному пріоритеті з Ізраїлем, який має потужне лобі в США.

Закритий режим дозволить бути більш відвертим

Володимир Фесенко, політолог:

– Наш президент переконуватиме сенаторів, щоб вони підтримали пакет допомоги Україні. Зараз, в умовах складної ситуації на фронті, ця підтримка є критично важливою для нас. А закритий режим спілкування нашого президента з американськими сенаторами зумовлений тим, що спілкування між ними може бути відвертішим. Зеленський покаже їм, чому нам якнайшвидше потрібна допомога США. Він наводитиме цифри та факти, які не можна обговорювати у публічному просторі. Ну і, природно, сенатори можуть поставити запитання Зеленському, зокрема й складні, які можуть бути предметом воєнної таємниці.

Загалом президент Зеленський закликатиме сенаторів якнайшвидше підтримати пакет допомоги Україні. І щодо Сенату великої проблеми не буде: більшість за демократами – нашими союзниками. Проблема у Нижній палаті, де більшість за республіканцями. Але тут проблема не в тому, що республіканці-трампісти проти допомоги нам, а в тому, що є два різні підходи до допомоги Україні. Білий дім та республіканці об'єднують його в один пакет з допомогою Ізраїлю, а республіканці хочуть розділити.

Взагалі, для України немає великої різниці, але справа в тому, що президент США Джон Байден напередодні виборів не може погодитися на те, що пропонують республіканці. Це суто внутрішньовидова конкуренція США.

Якщо не Залужний, то хто?

Іван Ступак, експерт Українського інституту майбутнього:

- Сенат США хоче почути від Зеленського все: куди ці гроші підуть, як Київ їх використовуватиме, які плани у нас. Американці хочуть почути, який маємо план дій. Чи залишиться Валерій Залужний головнокомандувачем чи ні? Якщо ні, то хто займе його місце і якою буде стратегія та тактика воєнних дій? Тобто вони хочуть дізнатися про те, на що вони витрачають свої гроші.

Зеленський використовуватиме свої акторські здібності – імпульсивність, експресію, щоб переконати американських законодавців. Адже на кону 60 мільярдів доларів, які передбачені у бюджеті США. На користь Зеленського говорить і те, що республіканців підтримує більшість американського військово-промислового комплексу. А він наразі отримує великі замовлення на війну в Україні. І якщо республіканці-трампісти виступатимуть проти допомоги Україні, це означає, що вони «обрізатимуть» можливості американського ВПК. Але вони зараз просто «грають» у такому форматі, щоб не підігравати демократам. Адже наступний рік – час виборів президента США.